Site içinde arama
_
-
Ana sayfa
Foto arşiv
Tüm Anafilya Dizini
 Yıl 2010
 Yıl 2009
 Yıl 2008
 Yıl 2007
 Yıl 2006
 Yıl 2005
 Yıl 2004
 Yıl 2003
 Yıl 2002
 Yıl 2001
 
1  145  3432277

 ©Copyright 2001-2017

 Yıl 2003 Mart Dergisi - Sayı:21 sayfa:10    
 

Tanıtım : Yıldız TÜMERDEM - Bir Yazar - Şair


ANAFiLYA


Dr. Yıldız (Sinoplu) TÜMERDEM çok yönlü ve örnek bir kişilik. Bir yanda hekimlik uğraşı ve eğitmenlik, diğer yanda edebiyat, yazın ve şiir sanatıyla dopdolu geçen yaratıcı bir uğraş. Anafilya bundan sonra da sayfalarında yazı ve şiirlerini okuyacağımız Yıldız Tümerdem´i genç okurlarımıza kendi kaleminden tanıtmayı uygun gördü.

"Diyarbakır doğumluyum. Doğu-Güneydoğuda komutanlık yapmış, Mustafa Kemal ATATÜRK´ü tanıma şansını yakalamış asker bir babanın ikinci çocuğuyum. Ankara Tıp Fakültesi mezunuyum. Hacettepe Tıp Fakültesinde Çocuk Uzmanı ve Doçenti oldum. Eşimle birlikte Erzurum Tıp Fakültesi´nde (Hacettepe Tıp Fakültesi kurmuştu) beş yıl görev yaptım. Sağlık ocaklarının kuruluşuna ve çalışmalarına katkım oldu. Erzurum Dağ Mahallesinde çalışmalarım nedeniyle 1973 yılında yılın annesi seçilmem yaşamımın ilk ve en değerli ödülü oldu. USA´da Kentucy-Lexington Üniversitesinde, dünyada ilk kez kurulmuş Toplum Hekimliği Bölümünde ikinci Uzmanlığımı aldım. 1974 yılından beri İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Kürsüsünde çalışıyorum. Avcılar-Halkalı Sağlık Ocaklarını kurarak İstanbul Tıp Fakültesinde bir ilke imzamı attım. Çünkü İstanbul´da sosyalizasyonu başlatma şansını yakaladım. 1999 yılı 10 kasımına kadar bu görevimi sürdürdüm. AİDS Savaşım Derneğinin Kuruluşundan sonra Prof. Dr. Enver Tali Çetin ile birlikte başkan yardımcısı olarak uzun yıllar çalıştım. Türk Kadınlar Birliğini Kadıköy Şubesinin başkanlığını yaptım. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Küçük Çekmece Şubesinin kurucu başkanlığını yaptım. "Madde Bağımlığını Engelleme Vakfı"nın kurucularındanım ve uzun süre yönetim kurulundaydım (okullarda eğitsel aktivitelerimiz sürüyor). Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde Türkiye Sigara Savaş Ulusal Komitesindeydim (aktivitelerimiz eğitsel olarak sürüyor). Türkiye Lions Klüplerinin" onursal üyesi ve gönüllü danışmanlık görevini üstlendim. LİONS 118 T tarafından "Fahrettin Kerim Gökay" ve "2002 Uluslararası Melvin Jones" karşılıksız hizmet ödülleri ile ödüllendirildim. Halen ÇYDD kadıköy şübesi üyesiyim, dergimizde sağlık köşesi oluşturdum ve sağlık komisyonu kurduk. ÇYDD´nin onur kurulu üyesiyim ve arkadaşlarımla birlikte "ülkemizde-dünyada; bireysel, ailesel, toplumsal onur"konularında çalışmalar yapıyoruz, "Ulusal Okuma Yazma Seferberliği" kapsamında gecekondu -kırsal bölgelerde sağlık -kadın hakları programlarına aktif olarak katılıyoruz. Gecekondu çocuklarına "yaz okulu "çalışmalarına katılıyor, sağlık taramalarında öğrencilerimle birlikte yıllardır çalışıyoruz. İstanbul Tıp Fakültesi´nde öğretim Üyesi olarak çalışmalarım sürüyor. Sağlık Bakanlığı Ana - Çocuk Sağlığı ile Bakanlık va Sağlık Müdürlükleri düzeyinde çalışmalarım sürüyor. İki yıldır, Sağlık Bakanlığı´nın "Genetik Hastalıklar Tanı Merkezleri Yönetmeliği" bilim kurulu üyesiyim. Hekimle evliyim. Aile Hekimi Uzmanı ve İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi asistanı olan iki kızım var. 300´ü aşkın Uluslararası ve Ulusal bilimsel makalelerim, mesleksel sekiz kitabım, kitap içi çok sayıda yazılarım var. Çok sayıda projelerde imzam var. TUBİTAK ve TUBA´da da görev üstlendim. Çok Sayıda Tıp Dergisinin Bilim Kurulundayım.

Özel bilgiler: Ankara Dumlupınar İlk Okulu (şimdi Mehmet Akif Ersoy müzesi) öğrencisi iken şiir yazmaya başladım. Cebeci orta okulundan Türkçe Hocam Düriye Köprülü (Erendüz Atasü´nün de hocası olduğunu Cumhuriyet gazetesinden öğrendim) ve Edebiyat Hocam Fazıla Kanat (Ankara kız lisesi) edebiyat ile uğraşmamı istemişti. Ben ise hekim olmayı seçtim. İdealim Koruyucu çocuk ve toplum hekimi olmaktı. Uzun yıllar yazdım, yazdım... Yalnızca kendim için yazdım. Beş yıl öncesine kadar bu böyle oldu. Şiire ve düz yazılara ciddi olarak eğilmem, Saatli Maarif Takvimi Sahibi Aydın Geylanı´yi tanımam ile oldu. Aydın Hanım, Fransız okulu mezunu, dil bilen, nitelikli eserler okuyan, nitelikli tiyatro ve sinema oyunlarını seyreden, konserleri kaçırmayan, yetmişli yaşlarda, yaşamımda ender rastladığım, dünya tatlısı bir dost oldu benim için. Onu tanımasam, şiirlerimi kendime saklardım bu gün bile. Tanıyamazdım kalem dünyasındaki dostlarımı... Şiirlerimi takvimde okuyanlar (eşim, çocuklarım dahil) yüreklendirdiler beni. Çok sayıdaki Dernek çalışmalarıma "hoşça kalın" dedim ve mesleksel-eğitsel çalışmalarımın yanısıra kalemimle uğraşımı sürdürme doğru kararını aldım. ÇYDD dışında elbette. İşte şiir ve öyküleri topladığım kitaplarım bu nedenle yok. Kararımı uygulayabilirsem bu yıl ard arda bastıracak ve gelirini de öğrencilerimize burs olarak fonda toplayacağız. Sevgili meslekdaşım, umarım bir gün karşılaşırız... Yazdıklarımdan öz geçmişim için istediğiniz kadar keserek kullanabilirsiniz. Uzaktaki dostlara, buradaki dostlarınızdan selamlar. Yıldız TÜMERDEM ANAFİLYA´nın NOTU : Sayın Tümerdem´in mektubunu aynen yayınlıyoruz. İçinde örnek alınması gereken mesajlar var. Çağdaş yaşam, hepimizin el ele vererek ülkemize ve insanına katkıda bulunmamızı gerektiriyor. Sanal ortamda kurulmuş olsalar bile çoğu dostluklar anlamlı, kalıcı, düzeyli oluyorlar. Böylesi bir gelişmeyi Anafilya okurlarıyla paylaşmadan edemezdik.

ANAFiLYA


sayfa:10
 
_